Údržba, čištění a tipy k péči o dřevěná okna

Dřevěná okna patří mezi stále více oblíbenou variantu, především potom pro stavitele rodinných domů. Oproti jiným druhům oken však mají určitá specifika, která je potřeba před jejich pořízením mít na paměti. Pojďme si projít základní rady na údržbu, čištění a celkovou péči o dřevěná okna.
5 ledna, 2024

Dřevěná okna patří mezi stále více oblíbenou variantu, především potom pro stavitele rodinných domů. Oproti jiným druhům oken však mají určitá specifika, která je potřeba před jejich pořízením mít na paměti. Pojďme si projít základní rady na údržbu, čištění a celkovou péči o dřevěná okna.

Každé dřevěné okno by mělo mít základní vrstvu, která obsahuje účinné látky, jež chrání proti škůdcům, plísním a zmodrání. Vrchní lazura nebo krycí nátěr pak chrání proti vnějším vlivům a vnikání vlhkosti. Tímto způsobem ošetřené stavební dílce zůstanou po léta funkční, stejně jako stejných vlastností a rozměrů.

I velmi pečlivě provedená povrchová úprava může poskytnout jen časově omezenou ochranu. Z tohoto důvodu by mělo, vždy po ukončení stavebních nebo montážních prací, proběhnout zkontrolování a eventuální ošetření povrchu patřičného stavebního dílce.

Před zabudováním stavebních dílců

Dbejte na to, aby pro zabránění poškození stavebními pracemi byla okna při zazdívání důkladně olepena ochrannou fólií nebo lepicí páskou. Pro zmírnění rizika odtržení laku používejte k olepování speciální lepicí pásky vhodné pro vodou ředitelné akrylátové nátěrové hmoty. Dbejte upozornění výrobce lepicí pásky na maximální možnou dobu nalepení pásky.

Doporučení pro údržbu

Pravidelná údržba je rychlá a poměrně nenáročná, může však předejít větším škodám. Při normálním čištění povrchu nepoužívejte agresivní čisticí prostředky jako organická rozpouštědla, čisticí písky, čisticí pasty, vyvíječe páry a silné alkalické čisticí prostředky.

Při čištění za mokra používejte univerzální čisticí prostředky pH neutrální. Jedná se o speciální produkty, které čistí a chrání také proti povětrnosti a vlivům životního prostředí. Sada obsahuje čistič, konzervační mléko, prostředek na údržbu těsnění a olej na kování. Tato jednoduchá údržba může být aplikována až dvakrát ročně.

Doporučení pro opravy poškozených nátěrů

Nátěry přetírejte až v době, když zjistíte ztrátu lesku. Za účelem zabránění rozšíření případného poškození provádějte pravidelnou kontrolu za účelem zjištění možných poškození, jako jsou např. poškození krupobitím nebo mechanická poškození. Tato poškození pak neprodleně ošetřete.

Dřevěná okna a dveře jsou opatřena velmi kvalitní povrchovou úpravou. Vlivem vnějších podmínek (jako jsou např. ultrafialové záření, změny teploty, kroupy, déšť) jsou z povrchové úpravy „vymývány“ některé složky. Je tedy nezbytné 2x ročně (na podzim a na jaře) povrchovou úpravu ošetřit speciálním přípravkem ze sady, který dodá „vymyté složky“ a zacelí případné mikrotrhlinky a vzhledově osvěží povrch výrobku. Bez pravidelného ošetření dochází k degradaci povrchové úpravy a možnému poškození výrobku.

Nedodržením pravidelného ošetření povrchové úpravy zapříčiníte ztrátu záruky!!!

K čištění výplní otvorů používejte pouze vlažný mýdlový roztok či víceúčelový PH neutrální čisticí prostředek doporučený pro mytí dřevěných povrchově upravených ploch. Po omytí doporučujeme povrch co nejdříve otřít suchou čistou látkou. Nikdy nepoužívejte čisticí prostředky obsahující kyseliny a louhy, nepoužívejte také chlor, rozpouštědla, technický benzín, nebo líh. Vyvarujte se mechanického čištění povrchu práškovými prostředky a použití čisticích prostředků s abrazivními částicemi. Při použití nevhodných čisticích prostředků a postupů může dojít k nevratnému poškození povrchové úpravy výrobku a ztrátě záruky.

Pokud budete znečištění, jako jsou např. zbytky lepidel po samolepících štítcích, páskách odstraňovat mechanicky či chemicky, hrozí poškození povrchové úpravy. Na toto poškození se nevztahuje záruka.

Při provádění vnějších i vnitřních omítek, nanášení povrchové úpravy na okolní stavební konstrukci apod. je nutno okna a dveře řádně chránit před znečištěním a vysokou vlhkostí.

Dřevěná okna a dveře nesmí být vystaveny delšímu působení relativní vlhkosti vzduchu vyšší než 70% (při skladování i po zabudování).

Skla doporučujeme umývat celoplošně, přestože sklo není špinavé celé. Skla „leptaná“ (savá a satinovaná skla) doporučujeme umývat pouze čistou teplou vodou. V případě většího znečištění použijte malé množství saponátového přípravku za použití čistého měkkého hadříku. Není však vhodné, aby voda s přípravkem příliš pěnila.

Pískované sklo (celoplošně i pískovaný ornament) ošetřujte stejně jako sklo leptané s tím rozdílem, že sklo s pískovaným povrchem je třeba po umytí lehkým krouživým pohybem vytřít do sucha.

Pečujte o svá dřevěná okna a ona se odvděčí skutečnou dlouhověkostí.

Jak na záruku? Předpokladem uplatnění záruky je provádění pravidelných kontrol neporušenosti povrchu a to min. v intervalu 1x ročně. Zjištěné závady je nutno neprodleně opravit dle výše uvedeného postupu. Ze záruky jsou vyňata poškození způsobená nevhodnou údržbou, poškození zastaralá, která nebyla včas ošetřena a poškození způsobená externími vlivy, jakou jsou zničení použitím násilí, mechanická poškození způsobena působením povětrnosti – krupobití, vichřice, krmivem pro ptactvo, ostrými čisticími prostředky, agresivními a nevhodnými lepicími páskami, vyvíječi páry a ostatní mechanická poškození.

Zůstaňte s námi v kontaktu

  Odesláním e-mailu potvrzujete, že jste si přečetl/a a souhlasíte s uvedenýmí podmínkami.

  Naše pobočky

  Střelecká 861

  500 02 Hradec Králové

  zobrazit v mapě

  ikona telefonu +420 778 523 102 ikona mailu okna.hradec@matrix-as.cz

  Otevírací doba: Po-Pá 7-15.30

  Datová schránka: xe6vqrw

  IČ: 25 94 76 72
  DIČ: CZ 25 94 76 72

  Lipovka 143

  516 01, Rychnov nad Kněžnou

  zobrazit v mapě

  ikona telefonu +420 777 712 783 ikona telefonu +420 777 712 780 ikona mailu windows@matrix-as.cz

  Otevírací doba: Po-Pá 7-15.30

  Datová schránka: xe6vqrw

  IČ: 25 94 76 72
  DIČ: CZ 25 94 76 72