NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

1.Jak dlouho trvá montáž oken vaší firmou?

Montáž oken je technicky náročná a specifická činnost, které je třeba věnovat náležitou pozornost. Kvalitně provedená montáž, popřípadě připojovací spára, výrazně ovlivňuje celkové tepelné úspory a uživatelský komfort.

Čas potřebný k montáži oken se odvíjí od velikosti a složitosti zakázky. V případě prosté montáže „zvládne“ jedna montážní skupina (zpravidla 2 – 3 proškolení pracovníci) obvykle 60 – 80 obvodových metrů denně. V případě demontáže původních oken a zednického zapravení se výše uvedený počet metrů výrazně zmenšuje.

Obecně lze říci, že kompletní výměna oken, ať už plastových, dřevěných (eurooken), či hliníkových, v rodinném domě, včetně zednického zapravení, trvá obvykle dva dny (druhý den se provádí zednické zapravení).

2.Poskytujte servis oken?

Ano. Záruční i pozáruční servis našich plastových, dřevěných (eurooken) i hliníkových oken je u nás samozřejmostí.

3.Jsou plastová okna bezúdržbová?

Téměř. V porovnání s dřevěnými okny jsou plastová okna skutečně nenáročná na údržbu. Avšak určitou pozornost jim věnovat musíte. Jde především o promazání pohyblivých částí okna, ošetření těsnění a pravidelný servis (seřízení, apod.), kterým by měli plastová okna minimálně jednou do roka projít.

4.Je rozměr okna a stavebního otvoru stejný?

Tyto dva rozměry stejné nejsou. Musíte totiž počítat s několikacentimetrovou rezervou, bez které by okno správně nesedělo. Stavební otvor bývá vždy větší než samotné okno. Šířka a výška stavebního otvoru je asi o 15 až 30 mm větší než je velikost okna. Právě kvůli podkladnímu profilu okna. Na tuto rezervu pamatujte už při zaměřování okna a rozměry uvádějte v milimetrech.

5.Nabízíte i okna pro pasivní domy?

Ano, nabízíme i okna pro pasivní domy. Jde například o plastová okna GEALAN S9000 zasklena izolačním 3-sklem, dřevěná okna Euro 92 zasklena izolačním 3-sklem a hliníková okna MB-86 zasklena izolačním 3-sklem. Klíčovým parametrem rozhodujícím o tom, zda je okno vhodné pro pasivní domy, je tepelný prostup rámem okna (Uw), který může mít maximální hodnotu Uw=0,8 W/(m2.K). Všechna výše uvedená okna, odpovídají požadavkům domů v pasivním standardu, je tedy pouze na vás, která si vyberete.

6.Mohu si u vás objednat okna bez montáže?

Ano, samozřejmě dodáváme okna i bez související služby montáže oken. Avšak tuto variantu příliš nedoporučujeme. Montáž oken je technicky náročný proces, který, stejně jako samotná výroba oken, podléhá určitým technickým a normovaným požadavkům. Montáž oken by vždy měli provádět odborníci, kteří mají s postupem montáže dlouholeté zkušenosti a dokonale znají veškeré postupy, předpisy a normy. Na okna dodávaná bez montáže také platí základní sazba DPH.

7.Jakou životnost mají plastová okna?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože o životnosti oken rozhoduje řada faktorů (od zvoleného materiálu, přes pravidelnou péči o okna až po pravidelný servis). Obecně lze říci, že moderní okna mají životnost desítky let. A to jak plastová okna, eurookna tak i hliníková okna. Součásti oken, které se mohou poškodit dříve, např. těsnění, lze dodatečně snadno vyměnit.

8.Co je těsnění do oken?

Dobře zvolené těsnění oken vám zajistí dobře izolovaná okna i po letech využívání oken. Nejčastějším materiálem pro výrobu těsnění je EPDM označující etylen-propylen-dien-polymer. Ten vám pomůže k tomu, aby vaše okenní těsnění tolik nepodléhalo stárnutí a nepříznivým vlivům počasí.

Barva těsnění se liší podle barvy okenních rámů. U bílých plastových oken nejčastěji uvidíte elegantní šedé těsnění a u dřevěných oken nebo plastových oken v dekoru dřeva černé těsnění.

Rozdíl mezi dorazovým a středovým těsněním

Není ale těsnění jako těsnění. Nejčastěji se můžete setkat se dvěma druhy těsnění do oken. Dorazové těsnění okna chrání místnost před vniknutím vlhkosti nebo chladu do místnosti. Středové těsnění okna pak najdete u vyšších řad oken a to mezi křídlem a rámem okna. Jeho hlavní funkcí je doplnění dorazového těsnění. Ve výsledku tak najdete v okně celkem 3 těsnění. Dorazové hned dvakrát a jedno středové.

9.Jaký materiál volit při výběru oken?

Doporučit konkrétní materiál bez znalosti ostatních souvislostí je velmi komplikované. Každý materiál (plast, dřevo i hliník) má své přednosti a technické parametry, které ho v některých případech přímo předurčují pro určitý druh stavby. S každým materiálem jsou také spojeny rozdílné nároky na údržbu a servis.

10.Kdy doporučujete při rekonstrukci měnit okna?

Výměna oken je obvykle jednou z prvních záležitostí spjatých s oblastí tepelných úspor v objektech. Proto doporučujeme zateplení fasády provádět až po provedení výměny oken, nikoliv předem. Tímto postupem si zajistíte možnost precizního provedení připojovací spáry a také vhodný rozměr oken, který již se zateplením počítá.

11.Jak mám o okna pečovat?

Náročnost péče o okna se odvíjí od typu a zvoleného materiálu. Plastová okna jsou obecně takřka bezúdržbová, k jejich dlouhodobé funkčnosti stačí pravidelný servis – promazání kování a ošetření těsnění. Obdobně i hliníková okna. O dřevěná okna, neboli eurookna, je třeba pečovat více – zde je potřeba věnovat speciální péči povrchové úpravě. Servis oken můžete zvládnout svépomocí, popřípadě se obrátit na našeho servisního technika. K údržbě oken doporučujeme speciální údržbové a čistící sady – pro plastová okna a dřevěná okna.

12.Co jsou zvukově izolační skla?

Zvukově izolační sklo do oken vám zajistí klid od hluku zvenčí, o který často nestojíte. Jsou pro vás ideálním řešením, pokud hledáte ta správná okna pro budovy v blízkosti komunikací nebo jiných rušných objektů. Pořízením speciálního izolačního skla do oken snížíte hluk, který přichází přes okna do místnosti.

13.Jak můžu věřit, že plastová okna a dveře přímo vyrábíte a jsou z německých profilů?

Historie naší společnosti a spokojení zákazníci po celé České republice jsou naší nejlepší vizitkou a důkazem toho, že jsme přední výrobce oken a dveří v ČR. Na českém trhu působíme více jak 25 let. Díky tomu disponujeme stabilním zázemím ryze české firmy, mnohaletými zkušenostmi s výrobou plastových oken a dveří (vyrábíme však také dřevěná okna/dveře, známá také pod názvem eurookna, a hliníková okna/dveře) a silnými partnery a dodavateli, kteří nám poskytují špičkové komponenty pro výrobu oken a dveří.

14.Proč bychom si měli nechat okna a dveře odborně namontovat?

Montáž oken a dveří má zásadní vliv na jejich funkčnost i životnost. Řemeslníci, kteří okna nebo dveře montují, jsou zkušení a proškolení pracovníci. Jedině na odborně namontované okno nebo dveře je možné poskytnout prodlouženou 5letou záruku. Objednáte-li si u nás okna nebo dveře i s montáží, vyjdou i samotná okna, dveře levněji.

U montáže nejde ani zdaleka jen o správné ukotvení, srovnání a seřízení. Velmi podstatný vliv na vlastnosti a zejména dlouhodobou životnost má kvalitní ošetření připojovací spáry mezi oknem, dveřmi a ostěním. Stavební technologie a materiály doznaly v posledních letech značného technického pokroku, který vyžadují vysoké nároky na tepelně izolační vlastnosti budov. Tepelnou izolaci a dokonalé utěsnění spáry mezi oknem, dveřmi a stěnou budovy zajišťuje izolační pěna, montáž dnes ale již není zdaleka jen o izolační pěně.

Stále častěji zákazníci vyžadují při montáži tzv. parozábranu. Jde o speciální pásky nebo fólie, které dokonale utěsní spáru proti průniku vlhkosti, vodních par. Jejich pružnost a roztažnost zároveň chrání spáru před vznikem nežádoucích trhlin ve spáře.  Parozábrana tak z dlouhodobého hlediska zaručuje kvalitní spojení s domem, které si uchovává výborné tepelně izolační vlastnosti a spolehlivě odolává výkyvům počasí i mechanickému poškození.

NENAŠLI JSTE VÁŠ DOTAZ? ZEPTEJTE SE NÁS PŘÍMO!

Přečetl(a) jsem si a souhlasím s uvedenými podmínkami