MATRIX Windows radí: Nepodceňujte větrání, vyplatí se vám to
Každý průměrný člověk spotřebuje denně přes 15 kg vzduchu a nadechne se za den cca 20 až 26 tisíc krát. Za jediný den navíc spotřebuje cca 10 až 12 tisíc litrů vzduchu. Většina z nás tráví převážnou dobu svého času v interiérech. Na spotřebě kyslíku se podílejí také květiny a naši mazlíčci. Právě proto je třeba pravidelně a dostatečně větrat, a pokud se při větrání dodrží níže popsaná pravidla, tak docílíte kvalitního interiéru z pohledu vzduchu a minima ztrát při topení.
Větrání je proces, který má velký vliv jak na kvalitu vzduchu uvnitř objektu, tak i na obsah vaší peněženky. Jinými slovy, špatně prováděné větrání nejen že nepřivede do domu kvalitní, čerstvý vzduch, ale může vás stát i peníze v podobě zbytečného topení.
Správné větrání v letním období není tak důležité z pohledu úspor energií vynaložených na topení jako to v zimě. Ale pozor, pokud je nainstalovaná klimatizace, tak je také důležité dodržovat jistá pravidla. Správné větrání je důležité o to více, pokud je dům osazen moderními okny, která velmi dobře těsní.
Optimální množství kyslíku
Větráním si zajistíme optimální množství kyslíku a vlhkosti v interiéru domu. Pokud je vzduch vydýchaný, obsahuje vyšší hladinu oxidu uhličitého. Pobyt v místnosti s vydýchaným vzduchem přináší pocity nevolnosti, únavu, případně bolesti a pálení očí.
Jak poznáme, při vstupu do místnosti, že je vzduch dostatečně kvalitní? Jednoduše, máme příjemné pocity, můžeme se zhluboka nadechnout bez nepříjemného pocitu v plicích a je nám celkově dobře. Okna nejsou orosená, což bývá způsobeno vysokou koncentrací vlhkosti v místnosti.
Základní pravidlo při větrání v zimním, chladném období je větrat krátce a intenzivně. Je to jednoduché, místnost, kterou chceme vyvětrat, nejlépe vyvětráme tak, že otevřeme okno dokořán a necháme takto cca 5 minut. Pokud je osazena místnost termostatem, který ovládá topení, tak je třeba po dobu větrání tento deaktivovat, jinak začne kotel či jiný zdroj tepla okamžitě topit v reakci na ochlazení vzduchu v místnosti. Stejně tak je to s termostaty na radiátorech, tyto je třeba po dobu větrání také uzavřít.
V letním období je možné větrat i průběžně, to záleží na tom, zda je dům osazen klimatizací. Pokud se nejedná o rekuperaci, tak nezapomeňte, že běžná klimatizace vám vzduch nevymění. Takže i v létě vyvětrat a pak zase pustit klimatizační chladící jednotku. Nenechte se zmást tím, že část zařízení je umístěná vně objektu.
Nejúčinnější větrání okny je pokud je možné otevřít okna naproti sobě, nebo okna v dolní a horní místnosti. Tím je dosaženo v prvním případě průvanu a tím intenzivnějšího větrání a zároveň výměny vzduchu.
Mikroventilace
Spousta uživatelů používá v zimním období na větrání vyklopenou polohu okna nebo mikroventilaci a to klidně po celý den, nebo jeho většinu a to je špatně. Nejen že se nejedná o intenzivní větrání a navíc dostatečné, ale zároveň si tímto vyháníme teplo z domu a utrácíme více peněz za topení. Tyto možnosti větrání používejte mimo topnou sezónu, ale pozor v návaznosti na množství oken je důležité si uvědomit, že mikroventilace a výklopné okno je dostačující jako větrání v době, kdy nejsme doma a nespotřebováváme kyslík.
Jak často větrat v domě okny? Pokud jsme doma, tak se doporučuje krátké, intenzivní větrání nejméně jednou za dvě hodiny, ale tato informace je ovlivněná velikostí interiéru a druhem prostředí (kuchyň, ložnice či obývák, nebo koupelna), množstvím osob v interiéru a také květin a ostatních spotřebitelů kyslíku. Například krb či krbová kamna bez externího přívodu vzduchu berou pak kyslík potřebný k hoření paliva ze vzduchu interiéru, a pokud byste měli průměrná kamna a nevětrali byste, tak vám mohou výrazně ovlivnit kvalitu vzduchu.
Ohledně prostor s výskytem vysoké koncentrace vlhkosti, což jsou koupelny, kuchyně a jídelny apod. Je třeba tyto sledovat i z pohledu vlhkosti, kdy optimální průměr je 50% a pokud je vlhkost vzduchu nad 60%, tak už hrozí vznik plísní a dalších nežádoucích jevů. Tady platí pravidlo, že po vysprchování je třeba ihned intenzivně vyvětrat a v kuchyni používat při vaření odtah par nad sporákem. Následně po vaření kuchyň intenzivně vyvětrejte okny. Další pravidlo, ale to je bohužel omezené možnostmi, je nesušit prádlo v interiéru, tedy ne v tom, který je obytný.
Větrání domu okny nepodceňujte, nejedná se o zcela jednoznačnou záležitost, prostě otevřu okno ráno a možná na chvíli večer. Větrání má jako vše ostatní svá pravidla a ty je třeba dodržovat.
Zůstaňte s námi v kontaktu
Odesláním e-mailu potvrzujete, že jste si přečetl/a a souhlasíte s uvedenýmí podmínkami.
Naše pobočky
Střelecká 861
500 02 Hradec Králové


Otevírací doba: Po-Pá 7-15.30
Datová schránka: xe6vqrw
IČ: 25 94 76 72
DIČ: CZ 25 94 76 72
Lipovka 143
516 01, Rychnov nad Kněžnou



Otevírací doba: Po-Pá 7-15.30
Datová schránka: xe6vqrw
IČ: 25 94 76 72
DIČ: CZ 25 94 76 72